Ученици граматици на монах Теодосий от Троянския манастир. Оригиналът на снимката е в музейната сбирка "Минало незабравимо". Същата фотография е намерена в албумите на йеромонах Макарий. Последният е вдясно.
Вляво Димка Дацин. В средата без забрадка Анка Цонковска. Вдясно Мария Дацин. Клекнала отпред Радка Велешка. Клекнала вдясно от Радка е на Анка майка й и баща й - прав вдясно Стефан Бондаратва. Разпознала Станка Терзиева.
Училищна снимка от 20-те години на 20 век. Учителят Иван Атанасов е син на един от основателите на Читалището - Петър Атанасов. Активно участва в самодейния театър и обществения живот. Убит е на фронта. Оригиналната снимка е запазена от Кино Копрински и е собственост на музейната сбирка "Минало незабравимо".
В кръчмата на Минко Бодовски на Камен мост. Мъжът с капелата в средата е Петър Спасовски от махала Патрешко - притежател на първия лицензиран казан за варене на ракия. Бил е на гурбет в Америка. Музейната сбирка "Минало незабравимо" разполага с много копия на фотографии, предоставени от наследниците му.
Орешачани на изложение в Търново - около 30-те години на 20 век. Вляво четвърта Мария Марешка. Вдясно Йовка Цочева Самичкова, Мария Копринска, Радка Велешка.
Погребението на Даскал Илю Стоянов - първият учител в светското училище. Снимката е правена към 1900 г. и е от архива на Кино Копрински. Оригиналът е в музейната сбирка "Минало незабравимо".
Снимката е правена пред сградата на стария Съвет, с цел рекламиране на местните занаятчийски изделия. Портретите, които жените държат са задраскани със син химикал. Вероятно е от 30-те години на 20 век.
Семейна снимка от 20-те години на миналия век. Мъжът със скръстените ръце е Дочо Минков Доневски. Той е един от многото орешачани, ходили на гурбет в Америка. Бил е и търговец в Цариград. Музейната сбирка "Минало незабравимо" разполага с много забележителни фотографии и документи от живота на този предприемчив човек. Предоставени са от семейството.
Поп Харитон и вуйчо му - опълченец. Поп Харитон е основал училището в махала Патрешко, дарил пари за построяване на сградата и осигурявал храна на учениците. По-късно става пловдивски владика.
Комисия по ракията - 20-те години на миналия век. Оригиналът на снимката е притежание на музейната сбирка "Минало незабравимо" и е от архива на Данчо Василешки.
Пенко Димитров Власковски 1907г. Оригиналът на снимката е дарен от Пенко Димитров Власковски-внук. Музейната сбирка "Минало незабравимо" притежава и копие от документ за отчисляване от Опълчение, поради преклонна възраст и невъзможност да "понесе тегобите на опълченския живот".
Финансов съвет при Троянския манастир. Включва Станчо Дренски. Снимката е от архива на Данчо Василешки. Оригиналът е притежание на музейната сбирка "Минало незабравимо".
Жители на махала Хасъмска. Снимали са се пред чешмата, на връщане от Балкана, след като са изпратили добитъка на паша. Снимката е от архива на Иван Марински от махала Баба Стана. Целият негов архив сега е притежание на музейната сбирка "Минало незабравимо", дарен от племенника му Христо Дренски.
Колоездачно дружество " Хемус". Старт на състезание, финалът на което е на "Камен мост". Издирени са много снимки, свързани с патриотичните дела на хората от това дружество. Голяма част от тях ще бъдат публикувани в сайта.
Колоездачно дружество "Хемус" - 30-те години на 20 век. Това е финалът на състезание, стартирало от Троянския манастир. Снимката е притежание на Петър Велешки. Оригиналното знаме на дружеството е в семейство Белерски и е обещано на музейната сбирка "Минало незабравимо".
Снимката е на площадчето пред Камен мост и в дъното се вижда кулата над кооперацията.
Партений С. Белчов от махала Миленча 1834-1892 г. Завършил университет в Киев на издръжка на игумена на Троянския манастир. Поканен да учителства в Сопот, преподавал руски език на Иван Вазов, който му е посветил стихотворение. Погребан в Пловдив. Негови наследници живеят и днес в махала Миленча.
Това са хората, спечелили изборите за общински съветници. през 1924 година, основали първата селска комуна. Първият долу вляво е Данчо Василешки, отишъл пеша до Самоков за помощ при изготвяне на бюджета.
На снимката присъства Патриарх Максим като ученик. Бакърените съдове са награда за отличен успех. Дядо Максим е вторият ред прави най-вдясно пред двамата мъже с мустаци зад момчето с феса.